18 Ocak 2022 Salı

Aktuel Doğal Ilimler ve Bilimler Araştırma Gazetesi

HEMOFILI NEDIR?

Hemofili bir kan hastalığıdır.

06 Aralık 2012 Perşembe 00:32
HEMOFILI NEDIR?

Tanım olarak ise hemofili kanın pıhtılaşmasını sağlayan maddelerin kişide ömür boyunca olmaması ya da eksik olması durumudur. Hemofili hastalığı genetik etmenli olup kalıtsal olarak bulaşıcıdır. Kuşaktan kuşağa geçişi gerçekleşir. Hemofili hastasının sosyal çevresinin hastalıkla bir bağlantısı olmayıp kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir.X kromozomuna bağlı olan bu hastalık erkeklerde görülmekle birlikte kadınlar ise taşıyıcı konumundadır.

Hemofili Tedavisi
Hemofili hastalığı genellikle kanamalar şeklinde ortaya çıkar ve tanı koyulabilir. Genellikle küçük çocuklarda düşme ve darbeler sonucunda deride morarmalar görülür. Morarmaların özellikle eklem bölgesine yakın yerlerde oluşmasında ise ağrılı şişlikler izlenir. Bunun nedeni ise deri altında hemofili etkisi ile durmayan kanamalardır.Bunun dışında kişide sürekli oluşan ve durdurulamayan burun kanamaları, ağrılı ve süreklilik gösteren diş eti kanamaları, sünnet kanamalarının kesilememesi gibi durumlarda hemofili hastalığı dikkatleri üzerine çekmektedir.Kesilen yaraların çok geç kapanması ve yaraların uzun sürelerde iyileşememesi gibi durumlarda da hemofili taraması yaptırılması faydalı olur.

Hemofili Belirtileri
Mevcut olan bu şikâyetler tanı koyulması ardından tedavi sürecine girilse bile hiçbir zaman son bulmayacaktır. Hasta bu şikâyetlerine ömür boyunca sahip olacaktır.Hemofili hastalığı genellikle erkek bireylerde görülür. Kalıtsallık incelenirken hastanın yakın bağları yani ailesi değil, teyze veya hala çocuklarının erkek bireylerine bakılır. Eğer mümkünse diğer fertlerde de hemofili taraması yapılır.Yukarıda bahsi geçen şikâyetlere sahip hastaya veya şikâyet boyutunda olmasa da hemofili şüphesi olan hastalara kan pıhtılaşma testi uygulanır. (PTT) , sonuçlarda eğer faktör 8 düzeyi düşük ise hemofili A teşhisi koyulur.

Hemofili A Nedir
PTT taraması sonucunda faktör 9 düzeyi düşük oranda kaydedilir ise hastaya hemofili B tanısı koyulur.Hemofili hastalığının tedavisi mümkün değildir. Bunun sebebi bu hastalığın genetik faktörlerden oluşuyor olmasıdır. Ancak kanama durumlarında müdahale edilebilinmektedir. Hastaya faktör 8 ve 9 un dışarıdan takviyesi ile kanamalar ayarlanabilmektedir.Hastaya bu faktörler damar içi yöntemlerle verilir. Faktörlerin sağlandığı kaynak canlı insandan anadolu yakası escort elde edilebildiği gibi dış faktörlerden de sağlanabilmektedir.Hemofili hastalığının tanısı koyulmuş hastaların sünnet gibi operasyonlarında ya da diş çekimleri durumlarında da Desmopressin ilacının kullanılması da hemofili hastalarının kanamalarında son derece etkilidir.

Hemofili A Hastalığı

Hemofili hastaları düzenli olarak kontrollerini yaptırmalı, her zaman hastalıklarının bilincinde olmalıdırlar. Her türlü yaralanmadan veya yaralanmalara sebebiyet verebilecek durumlardan kendilerini sakınmalıdırlar. Hemofili hastalığı genetik bir hastalık olduğu için, gebelik durumlarında mutlaka bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Bu şekilde hem anne karnındaki bebeğin sağlığı acısından önemli olabilecek noktadalar göz ardı edilemez hem de doğum sırasında oluşabilecek kanama oluşumunda bilinçli müdahale edilecektir.

Hastanın ve hasta yakınlarının hemofili hastalığı ile bilinçlendirilmesi son derece önemlidir. Hastanın hemofiliyi yakından tanıması ve bu hastalığa bir ömür boyu sahip olacağı bilinci hem hastanın psikolojisi acısından önemlidir. Hem de son derece hayati önem taşımaktadır.

KAR- AJANS
Anahtar Kelimeler: AvrupaAlmanyaSaglikHemofili

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV